W grudniu 2020 roku, wśród projektów realizowanych przez wrocławskie fundacje, pojawił się pilotaż projektu Sapere Auso. Jego celem jest stworzenie przestrzeni do rozwoju dla młodych ludzi, którzy niedługo staną przed wyzwaniem wejścia na rynek pracy i wyboru swojej własnej ścieżki zawodowej. Projekt ten ma za zadanie wyposażyć młodych ludzi zarówno w kompetencje miękkie, tak bardzo cenione przez pracodawców i niezbędne także we własnym biznesie, jak i twarde, związane między innymi z zarządzaniem projektami.

Celem projektu jest także przedstawienie różnych kierunków, w które można skierować swoją karierę - m.in. w korporacji, w biznesie, w NGO czy też w polityce. Nie jest jego celem pokazanie, która ze ścieżek jest tą prawidłową, a raczej ukazanie, że nie ma jednej uniwersalnej, dobrej dla wszystkich. Jednocześnie, pomoże uczestnikom poznać samych siebie na tyle dobrze, żeby w pełni świadomie mogli wybrać tę, która będzie dla nich najlepsza. Projekt jest otwarty na każdego kto chce się rozwijać, niezależnie od wyznania, światopoglądu czy przekonań politycznych. Pokazanie młodym ludziom, że można się od siebie różnić, a mimo to efektywnie współpracować, to także jeden z celów projektu Sapere Auso.

„Młodym ludziom, zarówno młodzieży jak i studentom, bardzo często wpajana jest tylko jedna wizja świata i przyszłości. Jaka – to mocno zależy od środowiska, w jakim przyszło im żyć. Naszym celem w projekcie Sapere Auso jest pokazać tym młodym, genialnym, zaangażowanym ludziom, że są różne ścieżki rozwoju i spełniania się zawodowo jak i prywatnie. Dla niektórych oznacza to otwarcie własnej firmy, dla innego praca na rzecz innych ludzi w NGO, a jeszcze dla kogoś innego – bycie ponadprzeciętnym menadżerem w korporacji. My nie mówimy, która droga jest najlepsza. Ale zrobimy wszystko, aby pokazać młodym ludziom różne kierunki i pozwolić im świadomie wybrać to, co będzie dla nich – i według nich – najlepsze. Chcemy więc dać naszym członkom Fundacji nie tylko kompetencje, ale także pomóc odnaleźć siebie, jak również nauczyć się współpracy z osobami o różnych światopoglądach.” – mówi Marzena Wasilewska, Koordynatorka Projektu.

Pilotaż projektu Sapere Auso

W ramach pilotażu projektu Sapere Auso zostały przeprowadzone już 3 szkolenia:
- „Zarządzanie czasem – 48godzinna doba”
- „Jak poskromić marketingowego lwa – kompetencje trenera i podstawy tresury”
- „Kompendium Lidera”
oraz panel dyskusyjny, pn. „Różne oblicza kariery” z udziałem panelistów, którzy reprezentują różne ścieżki zawodowej kariery.
W pilotażu wzięło udział blisko 40 młodych osób, które miały możliwość dowiedzieć się co oferuje Sapere Auso i zdobyć już przy tym pierwsze kompetencje.

Co dalej?

Już w pierwszym kwartale 2021r. projekt Sapere Auso rusza z całą swoją mocą, z dwuletnim programem, który pozwoli realizować założone cele i zadania poprzez szkolenia, debaty, panele dyskusyjne, a także praktykę – pozwoli uczestnikom sprawdzić się w realizacji własnych, unikalnych projektów. Niebawem ruszy rekrutacja do pełnego projektu Sapere Auso!
Bieżące informacje będą pojawiały się na stronie www projektu ( www.sapere-auso.org ) oraz w mediach społecznościowych, m.in. na portalu Facebook.